Ötvözetlen, valamint gyengén ötvözött acélok, öntöttvasak és bizonyos öntvényféleségek egyaránt tűzihorganyozhatók, de a rajtuk képződő bevonatok tulajdonságai eltérhetnek. A képződő horganyréteg legfontosabb jellemzőire (vastagság, színezet) legnagyobb hatása az acélalapanyag minőségének, elsősorban kémiai összetételének van. A hatályos MSZ EN ISO 1461 szabványban megadott minimálisan elérendő rétegvastagságok általában biztonsággal kielégítik a korróziós követelményeket. A legtöbb esetben akkor kapjuk a leggazdaságosabb és legesztétikusabb bevonatokat, ha az acélszerkezet alapanyagához tűzihorganyzás szempontjából optimális acélminőséget választunk, mely elsősorban a vas/acél szilícium (Si) és foszfor (P) tartalmával függ össze.
Acélok, acélöntvények
Az optimális acélminőségek egy-egy szilárdsági osztályon (pl. S 235, stb.) belül az említett ötvözők bizonyos korlátozását jelentik. Az ilyen acélok is tömeggyártásban készülnek, beszerzési áruk nem magasabb a többi acélnál. Tűzihorganyzás szempontjából eltérő acélok minőségeit szabványok tartalmazzák (MSZ EN 10025, MSZ EN ISO 14713-2).
Javasolt kategóriák (MSZ EN 10025:2019, 7.4.3) | Szilícium (Si) és foszfor (P) tartalom az acélban | Bevonat várható tulajdonságai* |
A | Si ≤ 0,03% és Si + 2,5 P ≤ 0,09% | Fényes-ezüstös, vékonyabb |
B | 0,14 ≤ Si (%) ≤ 0,25 | Fényes, szürke, hálómintás, közepesen vastag |
D | 0,25 ˂ Si (%) ≤ 0,35 | Lehet szürke, hálómintás, vastagabb |
*A bevonat tulajdonságai függenek még az acélszerkezet konstrukciójától és anyagvastagságától is. |
Megjegyzés: a C-kategória (Si˃0,03% és Si˂0,14%) tűzihorganyzáshoz nem ajánlott összetétel, mert durva és vastag bevonatok képződnek az acélon.
Acélminőség kiválasztása (MSZ EN 10025)
Eltérő acélminőségek (jobbra, optimális minőség)
A szürke, vagy szürke hálós és a fényes horganybevonatok korrózióállósága között a gyakorlatban nincs különbség. Korrózióval szembeni ellenállásuk a réteg vastagságától függ. A vastagabb rétegek létrehozása viszont drágább, ezért csak ott célszerű alkalmazni, ahol azt a korróziós hatások megkövetelik (pl. C4 korróziós kategória, vagy C3 kategória és70 év feletti megkövetelt, karbantartásmentes élettartam).
Öntvények tűzihorganyzása
Ezeket a termékeket bizonyos feltételek betartása mellett tökéletes minőségben lehet bevonni. Az EN ISO 14713-2 szabványnak megfelelően a szürke öntvények (lásd: EN 1561), illetve a temperöntvények (lásd: EN 1562) – az MSZ EN ISO 1461: 2009 szabványnak megfelelően – problémamentesen tűzihorganyozhatók. Az acélöntvények acélminőségének megválasztásánál a korábban ismertetett irányelveket javasolt szem előtt tartani.
Az öntvényeknél a fő horganyzási problémát felületük tisztasága jelentheti. Ugyanis az öntészeti eljárásból származó anyagmaradványok (pl. formahomok, grafit, oxid) eltávolításához szükséges technológiák a legtöbb horganyzó üzemben nem állnak rendelkezésre. Ezek maradéktalan letisztítását (pl. szemcseszórással, koptatással, folysavas maratással) még a bevonásra történő beszállítás előtt el kell végezni.
Amennyiben apró öntvényekről van szó, az ilyen darabokat ún. tömegáruként ajánlott kezelni és speciális technológiával (centrifugával kiegészített tűzihorganyzás) kell bevonni.
FONTOS! A kereskedelmi üzletláncokban kapható „kovácsoltvas jellegű” termékek egy része – gyártási technológiájuk miatt – nem tűzihorganyozható.
Amennyiben nem lehet megállapítani a tűzihorganyozhatóságot, anyagvásárlás, vagy sorozatgyártás előtt próbahorganyzás javasolt.