A tűzihorganyzás egy modern, élenjáró korrózióvédelmi eljárás, amely segítségével a horgany kiváló korróziós tulajdonságait használjuk fel az acélszerkezeti elemek és kötőelemeik korrózió elleni védelméhez. A festékrétegekkel ellentétben a tűzihorganyzással felvitt fémbevonat nem különíthető el a vas alaptól, hanem ahhoz metallurgiailag, ötvözeti réteggel kapcsolódik.
Csiszolat mikroszkópi képe
Szerkezete
A bevonat szerkezetét tekintve nem homogén, hanem egymáshoz metallurgiai kötéssel kapcsolódó fázisokból áll.
Hajlíthatóság
Mivel a fémréteg nagy részben horgany-vas ötvözetből áll, melyek ridegek és kemények, ezért a darabáru horganyzással bevont termékek utólagos hajlítását, csavarását el kell kerülni, mert a védőréteg sérülhet.
Tapadás
A bevonat tapadására vonatkozóan nincsenek előírások. Ugyanis, ha a horganyréteg létrejön (termodiffúziós fémréteg), akkor ez önmagában is garantálja a kellő rétegtapadást. Attól függően, hogy milyen a fémréteg szerkezete, tapadása általában 15-35 N/mm2 között van, amely jóval meghaladja a szokványos festékbevonatokét.
Keménység, kopásállóság
A horganyréteg több, egymáson fekvő fázisból áll, melyek keménysége eltérő. A legfelső tiszta horganyfázis a legpuhább, az alatta levő horgany-vas ötvözetek mért keménységi értékei viszont meghaladják még az acél (szerkezeti acél) keménységét is. Optimális rétegszerkezetnél, a tiszta cink beborítja az alul levő ötvözeteket, de a szürke, tisztán ötvözetből álló bevonatok kopásállóbbak, egyúttal ridegebbek.
A bevonat keménysége (HV0,05)